Navigační systémy pro osoby se zrakovým postižením využívající GPS
Od zavedení globálního pozičního systému (GPS) na konci 80. let 20. století došlo k mnoha pokusům o jeho integraci do navigačního asistenčního systému pro osoby se zrakovým postižením.
Navigační systémy
[editovat | editovat zdroj]Většina těchto systémů je v podobě mobilní aplikace, která je dostupná jak pro Android, tak iOS.
RightHear
[editovat | editovat zdroj]RightHear byl poprvé vydán v prosinci 2015. Tento systém využívá vedle dat z OpenStreetMap také data ze svých vlastních databází a s těmito informacemi poskytuje RightHear svým uživatelům vícejazyčné zvukové popisy prostředí, ve vnitřních i vnějších prostorách.
Hlavní funkce RightHear jsou:
- Informovat uživatele o jeho aktuální poloze a to buď na vyžádání, nebo automaticky v předem definovaných intervalech. Také poskytnout uživateli odkaz na relevantní online cíl (jsou-li k dispozici), jako je nabídka v restauracích a popis exponátů v památkách.
- Vytvoření a uložení uživatelských bodů zájmu jako záznamy. Pokud se uživatel k těmto bodům přiblíží, tak může být upozorněn a bude mu přehrán jeho záznam.
- Automatická oznámení veřejných bodů zájmu, křižovatek ulic a bodů, které si uživatel uložil.
- Podpora aplikací třetích stran zabývající se veřejnou dopravou, jako jsou Moovit, Uber, Lyft, Gett a mnoho dalších. Uživatelé mohou vytvářet své vlastní trasy z aktuálního místa do cíle a nebo mohou vyhledávat plány a trasy vedoucí k vybranému cíli.
- Simulace tras, která uživatelům umožní prozkoumat vzdálená místa předtím, než tam budou cestovat.
- Oznamování veřejných a uživatelských bodů zájmu a křižovatek umístěných ve směru, kterým uživatel ukazuje své zařízení. RightHear také podporuje 3D zvuky, které umožňují uživateli slyšet informace z příslušného směru, když jsou zapnutá sluchátka.
- Pokud uživatel drží zařízení svisle, tak je mu oznámena světová strana, ke které je otočený.
- Navigace ve vnitřních prostorách pomocí majáčků využívajících technologii Bluetooth. RightHear podporuje volně dostupný standard Wayfindr.
- V případě potřeby umožní přivolání asistenta od příslušné osoby v budově, kde je technologie RightHear nainstalována (například recepce v hotelech).
Corsair GPS
[editovat | editovat zdroj]Corsair GPS je GPS navigace pro chodce. Umožňuje vám objevovat místa kolem vás a vzít vás tam. Je možné zapnout způsob navádění pomocí vibrací smartphonu k indikaci směru, kterým se máte řídit. Toto řešení je zvláště užitečné pro lidi se zrakovým postižením.
Lazarillo
[editovat | editovat zdroj]Lazarillo využívá data z Google Maps, OpenStreetMap a Foursquare vedle jejich vlastních databází a na základě těchto informací Lazarillo shromažďuje potřebná data o okolí uživatele, aby podporoval následující funkce: [1]
- Průzkum: Prostřednictvím hlasových notifikací a varování vám může poskytnou pokyny. Řekne vám, kde jste a jaké služby jsou kolem vás
- Konkrétní vyhledávání: Na kartě „vyhledávání“ můžete vyhledávat konkrétní místo.
- Hledání podle kategorií: Umožňuje vyhledávat blízká místa podle kategorií, jako jsou restaurace, zdravotní střediska a dopravní služby.
- Uložit oblíbené: Umožňuje si ukládat oblíbená místa ve městě, aby k nim měl uživatel rychlejší přístup
- Přizpůsobit: Umožňuje upravit hlas, který vás provází městem.
- Trasa nebo navigování z jednoho místa do druhého: Pěší, autem, autobusem nebo metrem se naváděcí službou dostanete z jednoho bodu do druhého. Po místě, na které se chcete dostat, upozornění vám ohlásí, pokud se blížíte k místu. Tato funkce funguje také v případě, že je režim skenování pozastaven.
Ariadne GPS
[editovat | editovat zdroj]Ariadne GPS,vyvinutá Lucem Giovannim Ciaffonim, vydána v červnu 2011 byla jednou z prvních GPS aplikací speciálně určených pro nevidomé a slabozraké uživatele. Je založena na datech z Google Maps a má následující funkce:
- V konfigurovatelných intervalech, nebo na požádání informovat uživatele o jeho aktuální poloze.
- Umožňuje uživateli uložit body, které jsou pro něj důležité. Na tyto body následně aplikace reaguje upozorněním uživatele, když se k němu přiblíží. Pro každý bod si mohou uživatelé definovat vzdálenost, kdy je na bod upozorněn.
- Přístupná mapa: Uživatel může přejet prstem po obrazovce a aplikace pod jheo prstem oznámí oblast nebo adresu (v závislosti na zvětšení). Ciaffoni vyvinul vlastní přístupnou mapu pro Ariadne GPS. Jeho řešení bylo k dispozici dříve, než vyšly dostupné Apple maps v systému iOS 6.
- Umožňuje importovat a exportovat bodů zájmu.
BlindSquare
[editovat | editovat zdroj]BlindSquare je aplikace vyvinuta společností MIPsoft a byla vydána v květnu 2012. Využívá data z Foursquare a OpenStreetMap a nabízí velkou sadu funkcí pokrývající potřeby cestujících se zrakovým postižením. [2] Využívá data z Foursquare, Open Street Map a Apple Maps a podporuje následující funkce:
- V předem definovaných intervalech, nebo na požádání informovat uživatele o jeho aktuální pozici.
- Ukládání bodů zájmu uživatele. Uživatelé mohou být upozorněni, když se k těmto bodům přiblíží ve vzdálenosti , kterou si pro každý bod mohou definovat samostatně.
- Automatické oznámení veřejných bodů zájmu, křižovatek a bodů zájmu uložených uživatelem.
- Předávání souřadnic cílů do navigačních aplikací třetích stran. BlindSquare funguje ve spojení s více než devíti navigačními aplikacemi.
- Díky podpoře aplikací veřejné dopravy třetích stran umožňuje BlindSquare uživatelům odesílat souřadnice jejich aktuální polohy a cíle do několika aplikací, aby si mohli vyhledat jízdní řády a trasy do svého cíle.
- Nabídka zvuku umožňuje uživatelům aktivovat mnoho funkcí BlindSquare stisknutím tlačítek na jejich sluchátkách namísto použití dotykové obrazovky zařízení.
- Simulace tras, která uživatelům umožní uživateli prozkoumat vzdálená místa, než tam budou cestovat.
- Integrovaná přístupná mapa.
- Oznamování veřejných a uživatelských bodů zájmu a křižovatek umístěných ve směru, kterým uživatel ukazuje své zařízení.
- Navigace ve vnitřních prostorách pomocí majáčků využívajících Bluetooth. Využívá vlastní systém BlindSquare Beacon Positioning System (BPS), ale také podporuje volně dostupný standard Wayfindr.
iMove
[editovat | editovat zdroj]iMove je aplikace vyvinutá společností EveryWare Technologies a byla vydána v lednu 2013. Její unikátní vlastnost při vydání byla, že dovolovala uživatelům nahrát vlastní zvukové záznamy a spojit je s jednotlivými uloženými body v mapě. Mimo to nabízí iMove tyto funkce:
- Oznamování veřejných bodů zájmu při chůzi.
- Ukládání vlastních bodů zájmu a upozornění na tyto body, pokud se k nim uživatel přiblíží. Zde lze využít i možnost přehrání vlastních zvukových záznamů.
MyWay Classic
[editovat | editovat zdroj]MyWay Classic je aplikace vyvinutá Swiss Association of the Blind and Visually Impaired, která byla poprvé vydána v roce 2012. Využívá data z OpenStreetMap a poskytuje následující funkce:
- V předem definovaných intervalech, nebo na požádání informovat uživatele o jeho aktuální poloze.
- Vytvoření vlastních bodů zájmu, na které je uživatel upozorněn, když se k nim přiblíží.
- Oznamování veřejných bodů zájmu, jejich filtrování podle kategorií, oznamování křižovatek.
- Import a export bodů zájmu.
- Možnost navigace ve vnitřních prostorách pomocí majáčků využívajících BlueTooth.
Seeing Assistant Move
[editovat | editovat zdroj]Seeing Assistant Move je palikace vyvnutá společností Transition Technologies S.A., který byla vydána v roce 2013. Při jejím vydání to byla jediná aplikace pro osoby se zrakovým postižením, která umožňovala ovládat celou aplikaci pomocí předdefinovaných hlasových příkazů. Využívá data z Open Street Map a umožňuje uživateli následující funkce:
- Oznámení aktuální polohy uživatele.
- Vytváření vlastních bodů zájmu. Oznamování uživatelových a veřejných bodů zájmu když se k nim uživatel přiblíží.
- Oznámení zajímavých míst ve směru, kterým uživatel ukazuje svým zařízením.
- Záznam tras, po kterých se uživatel pohyboval.
- Simulace tras, která uživatelům umožní uživateli prozkoumat vzdálená místa, než tam budou cestovat.
- Ovládání celé aplikace pomocí předdefinovaných hlasových příkazů.
- Předání souřadnic cílového bodu do Apple maps nebo Google Maps.
Seeing Eye GPS
[editovat | editovat zdroj]Seeying Eye GPS, vyvinutá společností Sendero Group ve spolupráci s několika organizacemi ( The Seeying Eye,RNIB , Guide Dogs NSW/ACT) a byla vydána v roce 2013. Kromě běžných funkcí, dostupných ve všech navigacích, poskytuje Seeing Eye uživateli také automatické hlášení křižovatek, bodů zájmu nebo blížících se zatáček. Využívá data z Google Maps. Seeing Eye není celosvětově dostupný a také není zdarma.
Vyskytuje se pod několika názvy, které se liší podle země, ve které je dostupný.
- Seeing Eye GPS (Severní Amerika, dostupná ve formě předplatného)
- Seeing Eye XT (Severní Amerika, dostupná ve formě jednorázového nákupu.
- RNIB Navigator (Velká Británie, Irsko, Německo, Francieú, dostupná ve formě předplatného)
- Guide DoGS NSW/ACT (Austrálie, dostupná ve formě předplatného)
ViaOpta Nav
[editovat | editovat zdroj]ViaOpta Nav vyvinutí společností Novartis Pharmaceuticals Corporationa byla vydána v roce 2014. Při vydání to byla jediná aplikace, která poskytovala informace o přístupnosti u jednotlivých bodů zájmu. Pro určení polohy využívá Google Maps, nebo Apple maps, v závislosti na operačním systému, který má uživatel v zařízení. Pro výpočet trasy a získání informací o přístupnosti využívá data z OpenStreetMap. ViaOpta Nav neposkytuje možnost oznamovat body zájmu, pokud se k nim uživatel přiblíží.